Textová podstrana
"Dieťa môže vždy dospelého naučiť tri veci: že môže byť veselý bez dôvodu, že ho stále niečo zaujíma a že vie celou svojou snahou dosiahnuť to, čo si želá.“ Paolo Coelho
Čo by malo vedieť a poznať dieťa skôr, ako nastúpi do základnej školy.
Už v materskej škole sú deti sledované a pripravované k správnemu zvládnutiu trivia (čítania, písania a počítania). Ak sa u niektorých uvedených zručností objavuje výrazné oneskorenie či nedostatok, je vhodné sa na sledovanie tejto oblasti zamerať, pretože to by mohlo byť výrazným signálom , ktorý môže poukazovať na to, že u dieťaťa sa môže neskôr prejaviť niektorá z porúch učenia (VPU). Varovné signály VPU v predškolskom veku nás upozorňujú na to, že je potreba s dieťaťom pracovať, aby došlo k zlepšeniu kým nastúpi do školy. Čím skôr sa podchytia rôzne problémy, tým skôr a s väčším efektom je možné dieťaťu pomôcť a ľahšie prekonať prekážky, ktoré musí zdolávať v škole.
Oboznámim Vás s niektorými schopnosťami a zručnosťami, ktoré by malo dieťa bez väčších problémov zvládať pred nástupom do školy. Môžete si niektoré aktivity vyskúšať a pozorovať aj v domácom prostredí a to hlavne formou hier a zábavy.
MOTORICKÉ SCHOPNOSTI ⚽
Dieťa by nemalo mať problém s koordináciou pohybu. Bezpečne by malo zvládať aktivity ako beh, chôdza, lezenie a plazenie, udržanie rovnováhy aj pri chôdzi po nerovnomernom teréne, hádzanie loptou a chytanie, preskočenie nízkej prekážky znožmo. V oblasti jemnej motoriky by malo ochotne pracovať s drobnými dielikmi stavebníc, menšími korálikmi, uzlíkmi na šnúrkach (zvládnuť aj viazanie šnúrok na topánkach).
Dôležité je jaj kreslenie. U predškoláka by malo byť samozrejmé, že kreslenie je jednou z jeho obľúbených činností. Ak sa týmto činnostiam vyhýba a kreslenie je obsahovo chudobné, je mu potrebné pomôcť, inak hrozí, že sa objavia ťažkosti pri písaní.
VNÍMANIE PRIESTORU ⛪
Úzko súvisí s pohybovou obratnosťou dieťaťa. Budujú sa tak pojmy blízko, ďaleko, vedľa, medzi ,k, pri, na, nad, pod.... Trénovanie vnímania je potrebné pri čítaní a písaní.
REČ 👄
Rizikový faktor je porucha reči. Medzi piatym a šiestym rokom by mala byť reč už dobre rozvinutá. Malo by správne používať osobu a slovesá (mama varí, brat píše). Vedieť správne použiť množné čísla. Treba dohliadať na správnu výslovnosť. Ak dieťa nesprávne vyslovuje niektoré hlásky, musíme sa zamerať aj na to, či dieťa hlásky správne počuje.
SLUCHOVÉ VNÍMANIE 👂
Predškolák by mal vedieť pozorne počúvať čítaný text, povedať niekoľko básničiek alebo pesničiek. Stručne prerozprávať príbeh, ktorý ste mu prečítali. Dôležitý je rozvoj rytmu, vytlieskávanie. Sluchové vnímanie je veľmi dôležité z hľadiska rozkladu slov na slabiky, ktoré sa používa pri analyticko-systematickej metódy čítania.
ZRAKOVÉ VNÍMANIE 👀
Rozvíjať takéto vnímanie je podstatné pri rozlišovaní hlások ako p-b, b-d. Preto je potrebné trénovať pravo-.ľavú orientáciu, kedy dieťa vie rozlíšiť , či sú predmety rovnako natočené. Pre správne rozlíšenie písmen m-n, i-j je zas potrebné uvedomovanie si častí a celku videných objektov.
VNÍMANIE ČASU ⌚
Dieťa by sa malo orientovať v dňoch v týždni ale nie ich len mechanicky vymenovať. Vedia rozlíšiť pracovné dni od víkendových. Vedia priradiť k pojmom včera, dnes a zajtra konkrétne činnosti vzťahujúce sa k ich prežívaniu.
ZÁKLADNÉ MATEMATICKÉ PREDSTAVY ➕➖
Základné matematické zručnosti ako je vymenovať číselný rad do desať a počítanie predmetov by mala byť pri vstupe do školy zvládnutá. Dieťa by malo poznať a aktívne používať pojmy jeden, žiadny, viac, menej, rovnako, spolu, prvý, posledný, uprostred. Triediť predmety podľa určitých kritérií (farby, veľkosti, tvaru). Z geometrických tvarov by malo poznať kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik. Súvisí to s rozvojom zrakového a priestorového vnímania.